United States Navy
Master Chief Petty Officer of the Navy
Apr 1, 1971 - Sept 25, 1975
 

 

Master Chief Petty Officer of the Navy John D. Whittet was born on September 4, 1925. He enlisted in the Navy on March 24, 1943 and won his combat aircrewman wings flying 31 missions, which won Presidential and Naval Unit Citations respectively.

He was sworn in as MCPON on April 1, 1971 as the second Master Chief Petty Officer of the Navy.  

In addition to two Presidential Unit Citations and two Navy Unit Commendations, Master Chief Whittet held twelve other awards including the Good Conduct Medal (eight awards), the Asiatic-Pacific Campaign Medal, the Philippine Liberation Ribbon, and the Korean Presidential Unit Citation, and the Vietnam Service Ribbon. On June 25, 1974, the Chief of Naval Operations presented Master Chief Whittet with the Distinguished Service Medal.